Czy pompy ciepła MultiTherma są skuteczne latem?
Pompy ciepła, są powszechnie kojarzone z ogrzewaniem budynków w sezonie zimowym. Jednak ich funkcjonalność nie ogranicza się tylko do chłodnych miesięcy. W rzeczywistości, pompy ciepła mogą być równie efektywne latem, oferując chłodzenie pomieszczeń oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU), a nawet ogrzewanie basenu czy wstępne chłodzenie powietrza w systemach wentylacyjnych.

Działanie pomp ciepła MultiTherma latem w porównaniu do zimy
Pompy ciepła MultiTherma działają na zasadzie odwróconego obiegu termodynamicznego. Latem, urządzenie odbiera ciepło z wnętrza budynku i oddaje je na zewnątrz – podobnie jak klimatyzator. Zimą, odwrotnie – pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje do wnętrza. MultiTherma dzięki zaawansowanej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom technicznym takim jak zastosowanie czynnika R290, wielopunktowy wtrysk czynnika do parownika i szeroki zakres modulacji wydajności oferuje wysoką efektywność w obu trybach pracy.

Możliwość pełnienia funkcji klimatyzacji
Pompy MultiTherma mogą działać jak pełnoprawna klimatyzacja. W połączeniu z klimakonwektorami umożliwiają precyzyjne chłodzenie pomieszczeń. Możliwe jest także wykorzystanie ogrzewania podłogowego lub nawet grzejników do chłodzenia – przy zachowaniu temperatury wody w instalacji powyżej punktu rosy (~18 °C). Choć efekt nie jest wtedy tak intensywny jak w przypadku klimakonwektorów, zapewnia jednak wyraźny komfort bez dodatkowych kosztów inwestycyjnych.

Ustawienia dla efektywnej pracy latem
Pompa MultiTherma identycznie jak klasyczne chillery może produkować wodę (chłodzącą), lodową nawet o parametrach 6/12 °C, – w projektach może więc je skutecznie zastąpić. Podobnie jak klasyczne klimatyzatory. Oczywiście efektywność energetyczna chłodzenia pompą ciepłą, jak w każdej klimatyzacji jest tym większa, im wyższa temperatura chłodnicy więc z tego względu korzystnie jest zaprojektować fancoile na wyższe parametry wody np. 10/17°C. W nowo budowanych domach w których ogrzewanie będzie zapewniać Multitherma warto więc poza ogrzewaniem płaszczyznowym rozważyć zastosowanie dodatkowo klimakonwektorów. Niewielkim kosztem dzięki pompie ciepłą będziemy mogli cieszyć się wtedy w pełni funkcjonalną bardzo wydajna klimatyzacją. W modernizowanych budynkach można wykorzystać istniejące grzejniki lub podłogówkę z wodą o temperaturze ≥18°C. Uzyskamy wtedy przy minimalnym zużyciu energii i bez dodatkowych inwestycji znaczą poprawę komfortu w budynku latem.
Czas efektywnego chłodzenia podczas długotrwałych upałów
Pompa MultiTherma, dzięki technologii wielopunktowego wtrysku czynnika do parownika, nie ma ograniczeń pracy przy wysokich temperaturach. Zgodnie z kopertą pracy w trybie chłodzenia, urządzenie działa efektywnie aż do temperatury zewnętrznej +45 °C. Może więc bez problemu pracować przez całe lato, nawet podczas ekstremalnych upałów. Zarówno na grzanie: basenu lub ciepłej wody użytkowej jak i w trybie klimatyzacji. Obawiając się o koszty chłodzenia pomieszczeń latem warto wziąć pod uwagę, że w polskich warunkach klimatycznych czas pracy w trybie chłodzenia to tylko około 4% rocznego zapotrzebowania na energię, co stanowi niewielki ułamek w porównaniu do ogrzewania i CWU.
Koszty eksploatacji pomp ciepła MultiTherma
Efektywność energetyczna pompy MultiTherma jest bardzo wysoka. Przykładowo dla modelu MultiTherma 12 HD sezonowe współczynniki efektywności SCOP wynosi 4,83, a SEER to 3,59. Oznacza to, że rozpatrując całosezonowo pompa ciepła dostarcza średnio prawie pięć razy więcej energii cieplnej, niż zużywa energii elektrycznej w sezonie grzewczym, i prawie czterokrotnie więcej energii chłodniczej w sezonie letnim. W praktyce przekłada się to na bardzo niskie koszty eksploatacyjne zarówno zimą, jak i latem. Dodatkowo, jeśli budynek wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną, to przez większą część roku – szczególnie wiosną, latem i jesienią – znaczna ilość energii niezbędnej do pracy pompy ciepła może pochodzić z darmowej energii słonecznej, znacząco zmniejszając rachunki za prąd.
Zapotrzebowanie na energię w ciągu roku – case study dla domku jednorodzinnego 200m2
Dla domu o powierzchni ogrzewanej 200 m² zlokalizowanego w III strefie klimatycznej Polski, roczne zapotrzebowanie energetyczne rozkłada się mniej więcej następująco:

Wykres uwzględnia rzeczywiste potrzeby cieplne pokrywane przez pompę ciepła: ogrzewanie pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie. Zastosowano sezonowe współczynniki efektywności SCOP i SEER, pomp ciepła MultiTherma. Uśredniona całoroczna efektywność systemu wynosi około 4,19.
Pompy ciepła MultiTherma to wszechstronne i efektywne urządzenia, które zapewniają całoroczny komfort cieplny: ogrzewanie zimą, chłodzenie latem oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej przez cały rok. Wysokie wartości SCOP i SEER dowodzą, że system ten jest nie tylko wygodny, ale również bardzo oszczędny w eksploatacji. Co więcej, w przypadku budynków wyposażonych w instalację fotowoltaiczną, znaczna część energii potrzebnej do pracy pompy ciepła może pochodzić z darmowego źródła – promieniowania słonecznego. Dzięki temu połączeniu użytkownicy mogą osiągnąć niemal bezkosztowe funkcjonowanie instalacji grzewczo-chłodzącej przez znaczną część roku. MultiTherma to zatem nie tylko wygoda, ale także świadoma i przyszłościowa inwestycja w energooszczędny dom.